Champagne Ruppert-Leroy sídlí v malém městečku Essoyes, kde oblast Champagne sousedí s neméně slavnou oblastí Francie, s burgundskem. Není tedy divu, že podloží je téměř identické jako ve slavné vesničce Chablis, kde převládá tzv. kimmeridžský vápenec. Tato složka půdy je charakteristická vysokým obsahem mořských naplavenin ve formě malých mušlí a zkamenělých korýšů, které je možné najít přímo na samotné vinici. 

Vinařství produkuje necelých 15000 láhví ročně a vlastní celkem 4 hektary vinic, rozdělených na 3 parcely (Fosse-Grely, Les Cogneaux a Martin Fontaine). Od roku 2010 začíná pracovat bio-dynamicky a roku 2014 jsou všechny jeho vinice označeny tou nejvyšší známkou od certifikační agentury Demeter. Sběr hroznů probíhá ručně, lisování pomocí šlapání nohou, na přečerpání moštu je využita gravitace.

 

Emmanuel a Benedicte Leroy vyrábějí pouze ročníková vína z jednotlivých vinic (single vineyard). Vinifikace probíhá převážně v nerezových tancích nebo malých dubových sudech. Již hotová champagne ponechávají bez dodání expedičního likéru (liquer de dosage), všechna tedy spadají do kategorie obsahu cukru jako brut nature – přírodní. Samotná vína jsou neuvěřitelně koncentrovaná a bohatá na aromatické látky.  

PMP EXCLUSIVE spolupracuje výhradně těmi nejlepšími vinaři oblasti Champagne. Dlužno říci, že Champagne Ruppert-Leroy jistě paří mezi to nejzajímavější z nich!


Les Cogneaux

Jedno odrůdové víno z Pinot noir zrálo klasickým způsobem v dubových dřevěných sudech. Hrozny pochází z vinic v obci Essoyes. Zlatavá barva s měděnými odstíny. Vůně bohatá hlavně na kandované ovoce, vanilku, tóny lesní půdy a koření. Chuť s tóny vanilky, medu, a vosku. Ideální jako aperitiv, vhodné k lehce kořenitému foie gras, vhodně se snoubí s gurmánskými úpravami jelena a králíka plněného švestkami.

 

Cuvée 11,12,13 …

Toto Cuvée je kombinací odrudy Chardonnay a Pinot noir ročníků 2011, 2012, 2013 z našich vinic, bez přidaného cukru tedy brut nature.

Tóny bílých květů a čerstvého ovoce, koření a citrusů.

 

Fosse-Grely

Prvním vínem z řady Ruppert-Leroy, které byste rozhodně měli ochutnat je Fosse-Grely. Jedná se o víno vyrobené pouze z ročníku 2012, který i přes svou komplikovanost dal skvělá vína! Jedinečné odrůdové složení 50% Chardonnay a 50% Pinot noir zaručuje komplexitu a eleganci. Z tohoto mimořádně jemného cuvée ucítíte vůni hrušky a ořechů, mandlí, bílých květů a jemný nádech toastů. V chuti je zprvu silné a asertivní, ale přechází v dobře zaoblené víno. Vhodné jako aperitiv, i jako doplněk k jídlům, především mořským plodům, bílým masům a sýrům.

 

Fosse-Grely Autrement

Péče o vinnou révou a půdu je prvním krokem v kvalitě vinařství. To je důvod, proč Emmanuel používá biodynamické metody pro oživení svého terroir. Cuvée Autrement je dalším svědectvím o konzistentní kvalitě jeho produkce. Vinifikace tohoto Blanc de Noirs je výhradně v nerezových tancích. Barva je světle zlatá. Vůně je elegantní, s jemnými náznaky dřevitých vůní. Nabízí krémovou texturu a harmonickou strukturu. Stopy dřevěných sudů jsou patrné, ale dobře integrované. Užijte si tuto Blanc de Noirs například jako aperitiv s kaviárovými toasty. Je to také vynikající s tlustým plátkem kambaly, s mořskými plody, atd.

Martin Fontaine

Vývoj takového Cuvée vyžaduje trpělivost, lásku a vášeň. Všechny tyto věci dělají z tohoto šampaňského výjimku. Tato šampaňská jsou a zůstanou atypickými šampaňskými s průvodními prvky roku jejich sklizně, žádný ročník není stejný, jako předchozí. Víno je vinifikováno v dubových sudech o objemu 225 litrů, které mu dají sílu a hloubku. Není filtrováno a výhodou je málo používané SO2. Šampaňské pak zraje ve sklepech po dobu 20-ti měsíců. Zlatavá barva se světlými odlesky. Pěna je bohatá, ve vůni okamžitě cítíte jemné tóny dubových sudů, které mu dávají sílu a eleganci. Dubové tóny přechází i do chuti, ale přesto si zachovává svou svěžest Chardonnay.