Historie tohoto vinařství se datuje od roku 1930. Franck Bonville, který do té doby pracoval na vinicích Veuve Clicquot, tuto společnost opustil a nakoupil parcely v Côte des Blancs, aby mohl založit své vlastní vinařství. Roku 1936 se rodina přestěhovala do městečka Avize, kde je dodnes jejich hlavní sídlo.

Vinařství vlastní 18 hektarů vinic situovaných ve vesnicích Avize, Oger a Les Mesnil sur Oger, všechna s označením Grand Cru. Celková roční produkce Champagne Franck Bonville se pohybuje okolo 130 000 lahví. Hlavním enologem je pan Olivier Bonville (pravnuk Francka Bonvilla), který pracuje pod dohledem svého otce Gilla; který se o vinařství stará již od roku 1970.

Olivier se zaměřuje na použití biologických metod, především pak na omezení chemických postřiků a předcházení nákazám révy přírodními cestami. Vína z této domény jsou velmi charakteristická pro daný subregion a mají obrovský potenciál ke zrání. To se nám potvrdilo na vertikální degustaci přímo ve sklepích Champagne Franck Bonville, kde jsme měli možnost ochutnat i víno ročníku 1959, které je stále ve vynikající kondici.

 


Brut Sélection

Brut Grand Cru je odrazem práce a snahou o maximální kvalitu. Toto víno charakterizuje bledě zlatavá barva spolu s bohatým perlením. První dojem je kulatý, sladký a vyvážený. Chuť připomínající vanilku, mandle, másla a lískových oříšků. Příjemně osvěžující víno s mineralitou a terroirem z vinice Grand Cru Cote des Blancs. Vhodný jako aperitiv, k mořským tvorům a rybám.

Brut Prestige

Toto cuvée je výsledkem kupáže dvou ročníků, 2010, 2011, na jehož výrobu byly použity hrozny z nejstarších vinic.

Po nalahvování zraje dlouhou dobu v křídových sklepích domu Franck Bonville. Krásná měděná barva, jemné, ale velmi intenzivní perlení a lehce oříšková vůně dokazuje, že se jedná o nazrálé víno z odrůdy Chardonnay. Silné, jemné a svěží.

Brut Prestige jistě oceníte v kombinaci s mnoha pokrmy, proto je to pravé víno do gastronomie.

 

Extra Brut

Toto víno patří k těm, která jsou vhodná i pro delší archivaci. Vyniká jemností a bohatostí a je pravým představitelem svěžího Chardonnay z oblasti Champagne. Čím déle se otevírá ve sklenici, tím bohatší škálu aroma nabízí. Velmi elegantní a minerální víno! Pouze toto víno z palety Champagne Franck Bonville, jež svoji komplexitu a bohatost získalo několikaletým ležením na kvasinkách, může být vychutnáno téměř bez dozáže. Tak lze ukázat čistotu vína ve své přirozenosti. Víno vykazuje jemné a dlouhotrvající perlení. Ušlechtilá vůně po provzdušnění odhaluje stopy lískových ořechů. Chuť je bohatá a komplexní, objevují se i tóny kávy skvěle doplněné o delikátní svěžest.

Tělnaté a ušlechtilé cuvée Extra Brut je skvělým vínem k přípitku. Díky své přirozené mineralitě je ideální.

 

Brut Rosé

Toto cuvée představuje spojení vín ze dvou unikátních terroir nesoucí označení Grand Cru: Avize (Chardonnay) a Ambonnay (Pinot noir).

Velmi delikátní struktura drobného červeného ovoce je podtržena mineralitou a svěžími tóny mentolu, které do vína přináší Chardonnay. Vůně je jemná a komplexní, chuť připomíná bobulové ovoce (jahody, maliny a černý rybíz). Brut Rosé doporučujeme jednak jako aperitiv, je však vhodné i k dezertům z čerstvého ovoce.

 

Millésime 2012

Světle žlutá barva s třpytivými tóny je doprovázena jemnými bublinkami.
Zralost tohoto ročníku potvrzují krásné vůně čerstvého ovoce (mirabelky, hrušky a banánu), které jsou doplněné vůní čerstvého pečiva.  Chuťově vytváří přítomnost manga, pomeranče a mirabelky. Ke konci nám fialkové tóny mohou připomínat ty nejlepší  Viognier z Condrieu.
I přes „mladý“ ročník je toto víno zralé, bohaté a skvěle vyvážené. Toto vynikající ročníkové víno je možné kombinovat i s komplikovanějšími pokrmy, výborně doplní například křupavou křepelku s rozinkami, foie gras nebo dokonce i dobře vařené jehněčí rameno. Můžete si ho vychutnat již nyní, ale snese bez problémů archivaci na 10 až 15 let.

 

Les Belles Voyes

Maison Franck Bonville vlastní unikátní vinici Les Belles Voyes z věhlasného Grand Cru, kopci obklopeného městečka Oger. Je to původní vinice v těch nejlepších polohách, které tato oblast může nabídnout. Hrozny jsou zde vždy velmi vyzrálé a jsou odděleně zpracovávány na výrobu top cuvée, které hrdě nese její název. Víno zraje ve čtyřiceti dubových sudech, patnáct nejlepších je následně použito právě na Cuvée Les Belles Voyes. Dlouhý čas strávený na kvasinkách uzavírá proces vinifikace. Florální a exotické aroma, pro Chardonnay typické, se snoubí s tóny másla, medu a vanilky, extrahované z dubového sudu. Víno je velmi výrazné, harmonické, svěží a minerální.

Cuvée Les Belles Voyes je dokonalým gastronomickým vínem. Skvělé je jako aperitiv, doprovodí však i širokou škálu pokrmů (uzené ryby, mušle sv. Jakuba, drůbež atd.).