Rodina Lahaye sídlí ve slavné vesnici Bouzy v subregionu Montagne de Reims. Vyrábí vína již od třicátých let minulého století. Vinařství vlastní 4,5 hektaru vinic (průměrného stáří 25 – 30 let) situovaných v Bouzy, Ambonnay a Tauxières, které jsou osázené výhradně odrůdou Pinot Noir.

Roku 2003 se Benoît Lahaye rozhodl konvertovat všechny své vinice na « Organic Agriculture ». Ty byly roku 2007 certikovány značkou ECOCERT, jednou z největších certikačních organizací na světě zaměřující se na organické zemědělské produkty. Od počátku roku 2008 nastala další změna a vinařství začíná pracovat biodynamicky. Vinice jsou orány výhradně koňmi a osly, pro boj s nákazami révy Benoît Lahaye používá bylinné infuze, fermentované extrakty z rostlin a esenciální oleje. 

Pro tohoto výjimečného vinaře je zcela příznačné, že všechna produkovaná vína spadají do kategorie Extra-Brut nebo Brut nature. Přes 90% vín se vinikuje v malých dubových sudech, z nichž cca 1/3 pochází ze slavného vinařství Château d´Yquem v Sauternes. Benoît Lahaye je dokonce zapsán na listině čekatelů, která umožňuje nákup použitých sudů z Domaine de la Romanée Conti. První sérii sudů z tohoto legendárního vinařství zakoupí již pro ročník 2014!

Champagne Benoît Lahaye je známá po celém světě, především pak ve Francii pro svůj velmi osobitý styl a skvělé gastronomické využití. Celková produkce čítá pouze 38 000 lahví ročně! Jsme tedy hrdí, že díky získané exkluzivitě dokážeme tato jedinečná vína přinést českým zákazníkům.

Benoît a Valerie Lahaye jsou též dobří přátelé Anselma Selosse, který je v Champagne považován za absolutní špičku. Milým překvapením a potvrzením skvělé kvality Champagne Benoît Lahaye byla jejich společná degustace. Ta nás přesvědčila, že našim zákazníkům nabízíme to nejlepší z regionu Champagne!


Brut Nature

Cuvée Brut Nature se velmi rychle stává nejoblíbenějším vínem PMP EXCLUSIVE s označením „Brut Nature”. Je zde použit stejný základ jako pro Brut Essentiel, tedy tři ročníky (2010, 2011, 2012), jen dozážní likér zde není aplikován. Nulový obsah cukru ve víně zpřístupní zcela jiná aromata i chutě, a je připraveno ukázat nám svou přirozenou tvář. Vůně je velmi intenzivní, komplexní a harmonická. V chuti se objevují tóny červeného bobulového ovoce, angreštu a zelených jablek. Skvělé je jako aperitiv nebo v kombinaci s různými typy ústřic.

 

Blanc de Noirs

Vína z Champagne Benoît Lahaye jsou velmi charakteristická a cuvée Blanc de Noirs není žádnou výjimkou. Vůně je bohatá, jemná a intenzivní, se stopami zralého exotického ovoce a medu. Díky jemnému, ale velmi intenzivnímu perlení působí víno v ústech velmi živě. Chuť červeného kompotovaného ovoce (třešeň, višeň) se nádherně pojí s tradiční suchostí a velmi vysokou mineralitou. V dochuti se objevuje citrónová kůra a ušlechtilé stopy po zrání vína v dubových sudech z věhlasného Château d´Yquem – ikona sladkých vín z francouzské oblasti Sauternes.

Millésime 2011

 Toto vynikající ročníkové víno zrálo v sudech 10 měsíců a poté 4 roky v lahvích na kalech. Omezená produkce 1700 lahví.

Klasifikace hroznů: 100% Grand Cru

80% Pinot noir, 20% Chardonnay

Dozáž: 4gr/l (extra-brut)

Naturessence

Cuvée Naturessence je velmi lahodné víno, kterým uděláte radost snad každému milovníkovi vín z oblasti Champagne. Je výrazné, ale jemné, minerální, ale lahodné koncentrované a svěží. Vůně připomíná bílé ovoce (kdoule, nashi), lze však nalézt i stopu křídového kamene. Chuť je velmi příjemná, šťavnatá a čistá. Víno je skvělé si vychutnat s celou škálou pokrmů.

 

Violaine

Jedno z nejzajímavějších vín, jež Vám může PMP EXCLUSIVE z biodynamické produkce nabídnout, je právě cuvée Violaine. Je to víno vyrobené velmi čistě (celá výroba bez SO2), je charakterní, velmi koncentrované, přitom velmi suché (Nature – bez přidání dozážního likéru). Koncentrovaná vůně evokuje minerální aroma křídového kamene, objevují se však i lahodné tóny vín z oblasti Sauternes. Chuť je explozivní, koncentrovaná a osvěžující.

Je to ideální aperitivní víno skvělé k různým druhům ústřic.

Le Jardin de la Grosse Pierre

Le Jardin de la Grosse Pierre je zcela unikátní víno! Je vyrobeno ze sedmi odrůd, které se zde historicky pěstovaly. Dnes už je téměř nemožné takové cuvée ochutnat! Pochází z vinic vysázených v letech 1923 – 1953. Od ostatních vín se liší nejen odrůdovým složením, ale i etiketou, na níž je zobrazena již zmiňovaná réva ze starých vinic.

Vůně je velmi intenzivní, příjemná a minerální zároveň. Snoubí se zde vůně bílého zralého ovoce, včelích pláství a sladkého koření. Chuť je vyvážená, dochuť téměř nekonečná s minerálním až slaným závěrem.

Díky své výraznosti a komplexnosti jej lze kombinovat nejen s různými pokrmy, ale například i s lehčím doutníkem.